7 překvapivých věcí ze života v Yellowstonu

Život v Yellowstonu má svá specifika. Něco jsme čekali, něco vůbec. Pojďme se společně podívat na zajímavosti ze života na sopce!

1) Život na sopce

Nejzajímavější zůstává fakt, že se několik stop pod námi nachází supervulkán. Od toho se odvíjí spousta dalších věcí. Jelikož se jedná o aktivní sopečné podloží, je tu nespočet gejzírů (konkrétně 2/3 všech světových gejzírů), horkých pramenů a bublavých bahenních jam. Kdybych si měla představit peklo (aspoň to pohádkové), tak by byly přesně takové tajemně syčící a dýmící díry do země.

Právě v onom obřím sopečném kráteru, zvaném Caldera, se nachází většina neskutečně nádherných přírodních úkazů lákajících turisty z celého světa. Pojďme se ale podívat spíše na ty praktické věci ze života v Yellowstonu.

2) Spojení se světem?

Velmi omezené. Co nás překvapilo, byl právě mobilní signál. Nula. Nic. Nezavoláte si, ani neodešlete SMS. Alespoň tedy ne s evropským zařízením. Ne o mnoho slavnější to je s wifi připojením. Když už funguje (5 denní výpadek není výjimkou), tak velice velice pomalu. Pro představu, nahrání 25 fotek na internet zabere víc jak 2 hodiny.

3) Nadmořská výška

Ačkoliv to člověku nepřijde, park leží v nadmořské výšce kolem 2300 m. n. m. a jeho nejvyšší vrchol měří dokonce 3466 m. Je tu tedy neustálé sucho, normálně tyčinku na rty používám velice zřídka, zato tady jsem stihla během 3 týdnů spotřebovat víc jak půlku balení.

4) Dokonalá divočina

I přesto, že Old Faithful je největší vesnice v parku, není výjimečné potkat pasoucího se bizona pár metrů od vchodu do budovy, veverky a sviště poskakující několik kroků vedle vás nebo kojota klidně pár metrů od parkoviště. Když se někde na silnici vytvoří kolona aut, je pravděpodobné, že se nějaký bizon prochází zrovna uprostřed silnice.

Jelen Wapiti
Jelen Wapiti

5) Stopování

Že jste si někdy říkali, že byste v životě nestopovali? To já taky, až do teď. Po parku totiž neexistuje žádné autobusové spojení a tak je to jediná možnost, jak se někam podívat. Navíc nás ubezpečili, že to je bezpečné. Do parku je totiž jen 5 vjezdů, které hlídají rangeři. Stačí si vyrobit cedulku kam, plus cedulku “zaměstnanci parku” a počkat v průměru tak 5 minut, dokud vám nezastaví nějací nadšení cestovatelé, skauti, dobrodruzi či turisté, se kterými si skvěle popovídáte nebo vám dokonce nabídnou i svačinu. Taky vám může zastavit “pick-up” s velikou korbou a to to stopování pak nabere úplně jiný rozměr. Cesta na korbě je prostě zážitek!

Jízdu na korbě "pickupu" jsme si užívali
Jízdu na korbě "pickupu" jsme si užívali

6) Jít si zaběhat? Zapomeňte...

Na co jsem se hodně těšila, byl běh po lese, jak jsem zvyklá z domu, okořeněný o nádherné přírodní scenérie. Bohužel běhat se tu krajně nedoporučuje, alespoň tedy pokud nechcete mít v zádech grizzlyho nebo běhat po silnici. Nesmí se chodit ani mimo značené stezky, protože hrozí, že se v blízkosti gejzírů můžete do nějakého propadnout. Asi nikdo nechce skončit v jezírku o hodnotě pH 1… (Jezírko od jezírka má sice každé jinou pH hodnotu, ale ať už zásadité nebo kyselé, během několika sekund může změnit teplotu klidně o 50 °C).

7) Ach ty hvězdy

Co se tu víc než jen nabízí, je pozorování noční oblohy. Asi stěží budete hledat lepší = temnější místo. Žádný světelný smog, pozorování může snad jen trochu pokazit měsíc. Proto stojí za to počkat na fázi novu a vyrazit tábořit.

Je to takový ráj na zemi pro všechny milovníky přírody, daleko od běžného života… Moc se mi to zamlouvá, příští léto už se vidím na Aljašce.

Zajímá vás více praktických informací o Work and Travel v Yellowstonu?

Máte další otázky? Nebojte se nám napsat komentář, rádi poradíme!

Sdílejte pro své kamarády:

Napsat komentář