Jak vybrat tu správnou realitní kancelář

Výběr správného realitního makléře nebo realitní kanceláře je jedním z nejdůležitějších kroků v případě, že se člověk chystá prodat nebo koupit nemovitost. Bohužel neexistuje žádný zaručený návod pro výběr skvělého agenta, i když existují kroky, kterými lze zvýšit šance na úspěch. Hlavní je, aby se člověk neupsal hned první realitní kanceláři nebo realitnímu agentovi, na kterého narazí. Na trhu dnes existuje celá řada takových firem a klient má tedy právo volby. Na co se tedy zaměřit a čeho se naopak vyvarovat?

Důležité otázky

Pokud si majitel nemovitosti vybere realitní kancelář, je třeba se podívat na její úspěchy, jak dlouho firma působí na trhu a jakou má také pověst. Samozřejmě to neznamená, že spolehlivý soukromý realitní makléř úspěšný ve světě nemovitostí není. Má stejné zkušenosti, o které se jistě rád podělí a nabízí své kvalitní služby všem zájemcům o vlastní bydlení. Je třeba mít totiž na paměti, že se stále ve světě nacházejí podvodníci a lidé, kteří chtějí těžit jen pro sebe. Otázka výběru spolehlivé realitní kanceláře je tedy především o spolehlivosti, kvalifikaci, zkušenostech a praxi. Profesionálové jsou samozřejmě i mezi soukromými realitními kancelářemi a zaměstnanci malých agentur. Ti svým klientům navíc věnují více času a úsilí. Získávají reputaci a naději na každé doporučení ze strany klienta.

Dalším bodem pro hledání úspěšné realitní kanceláře je zjištění, na jakou oblast se realitní makléř specializuje. Dobrý makléř, který se právem může nazývat specialistou, má velké zkušenosti a zaměřuje se na jednu až dvě oblasti. Ty jsou pro něj klíčové. Pokud ale makléř sdělí hned na první schůzce, že se zaměřuje nejen na prodej bytů a rodinných domů, že se zabývá transakcemi s vedlejším bydlením a novostavbami, dále pak nákupem pozemků a domů v soukromém sektoru, za specialistu jej považovat člověk nemůže. Specialista by se měl zaměřit především na jednu nanejvýš dvě oblasti, o kterých by měl vědět prakticky úplně všechno.

Co by mělo klienta ještě zajímat

Pokud se klientovi líbí určitá oblast nebo město, je třeba si vybrat specialistu, který se v této oblasti cítí jako ryba ve vodě. Měl by znát odpovědi na otázky, jako je například průměrná ceny bytů, novostaveb a podobně. Je nesmysl oslovit realitní kancelář nebo realitního makléře, který sídlí na západě republiky a člověk bude po něm chtít koupit dům na severu Moravy. Taková kancelář sice má v oblasti realit přehled, ale již nemůže mít přehled o tom, jaké jsou průměrné ceny a jaké nejčastější byty nebo domy se v této oblasti republiky prodávají. Znalost místního trhu je v tomto směru klíčová a zásadní.

Pokud klient nemovitost prodává, je vhodné se zeptat i na to, co zamýšlí makléř s jejich nemovitostí dále. Měl by vysvětlit, jaké úkony a v jakém časovém horizontu bude provádět, jaké nástroje použije. Ale ani dlouholeté zkušenosti a dobré recenze nezaručí kvalitu služeb realitní kanceláře nebo realitního agenta. Je třeba si uvědomit, že se situace na trhu neustále mění. Realitky pak musejí být o krok dopředu a být na každou situaci dobře připraveny. Není také dobré spoléhat jen na to, že realitní kancelář funguje na trhu 20 let.