Džínovina je stále v módě a kůže patří mezi módní stálice. Ale proč jsou riflové nebo kožené bundy `in`? Co k nim ženy táhne? Je to především dlouhá životnost a kombinovatelnost.
Obsah / Contents
Charakteristická modrá dobyla svět
Riflovina neboli džínovina či snad denim představuje hustě tkanou keprovou látku. Dříve mívala pouze modrou barvu, ale v posledních letech k ní přibyla také černá, hnědá nebo například bílá barva. Riflovina vám vydrží dlouhá léta a časem dostane i charakteristikou `patinu`.
Univerzálnost v nošení
Riflové bundy se dají kombinovat s oblíbeným boho stylem, moderním, retro, rockerským i kovbojským stylem. Riflové bundy jsou univerzálním kouskem, který se hodí naprosto ke všemu. Ať si ženy vyberou klasickou džínovou/riflovou bundu nebo si ji dozdobí populárními nášivkami, nikdy chybu neudělají. Denimovou bundu, parku, kabátek lze nosit k šatům, sukním, kalhotám i kraťasům.
Riflovina naštěstí žádnou zvláštní péči nepotřebuje, jen je třeba řídit se několika pravidly:
- nepere se příliš často, a když ano, tak nejlépe v ruce
- pokud je přeci jen zapotřebí vyprat riflovou bundu v pračce, tak jedině naruby
- do sušičky riflová bunda nepatří
- je-li bunda načichlá kouřem nebo jiným pachem, stačí ji zabalit do igelitového pytle a na dvacet čtyři hodin ji zamrazit
- riflovina se nežehlí
Kůže vydrží věčnost
Taktéž kůže je skutečně nadčasovým materiálem, jenž vydrží dlouhá léta. Kožené bundy, boty i módní doplňky patří dlouhodobě k těm nejoblíbenějším materiálům. Pokud se o ně správně pečuje a používá se vhodná impregnace, kůže se svým majitelkám bohatě odmění.
Křivák jako základ šatníku
Dámské kožené bundy si mohou ženy obléknout ke kalhotám, sukním a šatům a vždycky budou vypadat dobře. V kombinaci s botami na podpatku docílí elegantního či sexy vzhledu, v kozačkách a kožené bundě se stanou rockovými ikonami. V balerínách a kožené bundě budou zase velmi romantické. Základem šatníku každé ženy by měl být černý nebo hnědý křivák, který může být velmi extravagantním, ale i decentním kouskem, který se hodí naprosto ke všemu. S kůží mohou ženy všech věkových kategorií kombinovat moderní kousky i ty retro nebo vintage.
Jak správně o kůži pečovat?
- Před prvním ošetřením je nutné kůži naimpregnovat speciálním prostředkem na kůži nebo včelím voskem.
- Zašpiněná kůže se ošetřuje navlhčeným hadříkem, nepoužívají se však žádné chemické prostředky.
- Kožené bundy se skladují v igelitovém nebo látkovém, avšak propustném vaku tak, aby se ve skříni vzájemně kožené věci nedotýkaly; pokud by se na sebe například obtiskla černá a bílá kožená bunda, mohlo by dojít k nežádoucímu obarvení.
- Kožené věci se nikdy nesmějí překládat ani jinak ohýbat, jinak mohou popraskat.
- K věšení kožených bund se používá pevné ramínko, které udrží tvar bundy, a zároveň nedojde k obarvení.
Jaký je rozdíl mezi kůží a koženkou?
Ženy si často pletou kůži s koženkou. Jaký je ale mezi nimi rozdíl?
Koženka je nepravá kůže. Její největší nevýhodou je, že reaguje se solí. Pokud v zimě ženy nosí koženkové body, chodníky zasypané solí jsou pro ně největším zlem. Koženku ošetřujeme stejně jako kůži, ale přesto musíme počítat s tím, že nám nevydrží tak dlouho jako klasická kůže.
Riflové i džínové bundy jsou trendy po celý rok. Mnoho světových i českých značek nabízí dokonce riflové a džínové bundy se zateplením.