Te Paki Giant Sand Dunes - Nejlepší sand boarding Nového Zélandu

Obří písečné duny Te Paki - zajisté nadchnou všechny dobrodružné duše! Kopce písku sahající do výše 100 m v pozadí dokresluje Tasmánské moře. Nejen překrásné výhledy, ale hlavně adrenalin čeká všechny, kteří zavítají na Giant Sand Dunes na Novém Zélandu. Pokud na svých cestách zavítáte na sever novozélandského Northlandu, sjíždění obřích písečných dun si rozhodně nesmíte nechat ujít!

V tomto miniprůvodci se podíváme, kde si nejlevněji půjčit sand board i na nejlepší místo pro sjíždění dun. Tak vyražme za dobrodružstvím:

Kde si půjčit sandboard

Pokud nemáte vlastní prkno na písek (sand board), můžete si jej pronajmout na místě. Máte prakticky 2 možnosti. Buď si jej můžete pronajmout za $15 přímo na parkovišti u písečných dun (od 9.30 dopoledne) nebo si jej můžete vypůjčit 5 kilometrů před odbočkou na písečné duny za $10 na den. Sand boardy půjčují na malé farmě po pravé straně cesty (Red House Sand Boards), otevřeno mají každý den od 7.30 do 21.00 a na výpůjčku není žádné časové omezení. Jako zálohu si připravte např. pas nebo jiný doklad s vaší fotografií.

Poznámka: Klasický vodní bodyboard vám zde stačit nebude. Sand Board musí mít speciální povrch určený na písek.

Sandboarding na písečných dunách Te Paki vás bude bavit! - Dojezd až do řeky.
Sandboarding na písečných dunách Te Paki vás bude bavit! - Dojezd až do řeky.

Zázemí u Te Paki Sand Dunes

Písečné duny jsou volně přístupné – neplatí se zde žádné vstupné ani parkovné. U parkoviště není pitná voda ani toalety. Nejbližší kemp (Waitiki Tourist Complex) se nachází zhruba 7 km před písečnými dunami.

Kde se jezdí nejlépe?

Nenechte se strhnout lidmi mířícími nahoru na písečné duny rovnou od parkoviště. Nejlepší svezení hledejte podél řeky zhruba na tomto místě:

Pokud se nebojíte, můžete tam zajet i autem (všechny autobusové zájezdy to tak dělají). Pokud se auto rozhodnete nechat na parkovišti, následujte řeku směrem k moři. Jakmile najdete dostatečně velkou dunu po vaší pravé straně, hurá do toho! Pokud dojdete na místo, kde parkují autobusy, už jste moc daleko (pokud se tedy nehodláte tísnit v davu dalších lidí). Nejlepší svezení je pak ze skoro samotného vršku nejvyšší duny – nebojte se tedy jít opravdu vysoko!

Ze začátku můžete otestovat zkušební jízdu třeba z půlky kopce. Následně sami uvidíte, kde je váš rychlostní komfort.

Skvělé místo pro sandboarding s přistáním do vody, Te Paki Giant Sand Dunes
Skvělé místo pro sandboarding s přistáním do vody, Te Paki Giant Sand Dunes

Na místě u řeky je zábavný dojezd, pokud se rozjedete z dostatečné výšky a nebudete moc brzdit, skončíte v řece. A dojezd na vodě je velká paráda! Počítejte ale s tím, že se trochu namočíte.

Jezdit samozřejmě můžete na libovolném místě, při obzvláště větrných dnech ale určitě uvítáte závětří (i z tohoto důvodu je místo u řeky ideální).

Technika a styly sjíždění písečných dun na sand boardu

Asi nejbezpečnějším i nejčastěji praktikovaným stylem je jízda po břiše hlavou dolů. Při takové jízdě si můžete i přibrzdit nohama (v písku to nebolí).

TIP: Nechejte si mezi sebou rozestupy, pokud budete brzdit těsně před někým, koho máte za sebou, moc nadšený z toho nebude, protože bude mít písku plný obličej.

Dále je to na vaší fantazii. Jezdit se dá v sedě, v kleče nebo i ve dvou – s tím, že jeden leží na břiše a druhý si na něj sedne. Jediné, co asi nedoporučujeme je jízda ve stoje. Takové pády už můžou být nepříjemné.

Písečné duny Te Paki na Novém Zélandu - Ukážeme vám nejlepší místo pro sandboarding i kde vypůjčit nejlevnější sand borady. Zažijte dobrodružství na dunách!
Pohled na obrovskou dunu z dronu.

Na co si dát pozor – s čím počítat

Písek budete mít všude

Určitě doporučujeme vzít si minimálně brýle, ovšem ne takové, které si nechcete poškrábat. Může se stát, že vám je malé částečky písku při ježdění poškrábou.

Pokud trefíte zrovna větrný den, dokáže to být v některých místech pekelně nepříjemné. V tomto případě pak rozhodně doporučujeme místo u řeky, kde tolik nefouká.

Pěkně si zasportujete

Nutno podotknout, že si dáte do těla. V některých prudších místech uděláte jeden krok nahoru a o půl kroku sjedete zpět. Většina lidí tu vydrží jen pár jízd. Pokud ale s nadšením budete duny vybíhat znovu a znovu, rozhodně je to pěkný trénink 🙂

Boty nechejte pod dunou

Rozhodně nemá cenu si na sjíždění nechávat boty, pravděpodobně je vyzujete hned jak vkročíte do písku.

Kde se umýt od písku?

Pokud máte chuť, můžete si skočit na pláž nebo do nedalekého jezera.

Hromadné jízdy jsou nejzábavnější! Te Paki Giand Sand Dunes
Hromadné jízdy jsou nejzábavnější!

Jak se na písečné duny Te Paki Giant Sand Dunes dostat?

Lokalita: Písečné duny Te Paki se nacházejí na samotném severu Severního ostrova Nového Zélandu, 17 km jižně od Cape Reinga.

K písečným dunám se dostanete po State Highway 1F (později také Cape Reiga Rd). V zatáčce ve vesničce Te Paki (je to jen pár baráčků kolem cesty) narazíte na odbočku Te Paki Stream Rd, která vás zavede až k písečným dunám. Pozor – je to jen prašná cesta.

S sebou si nezapomeňte:

  • Dostatečné množství vody
  • Sluneční brýle (ale ne vaše nejoblíbenější, musíte počítat s tím, že vám je písek může poškrábat)
  • Opalovací krém
  • Sand board
  • Mobil/foťák– doporučujeme vyfotit se a pak veškerou techniku nechat v batohu pod dunami mimo písek (mimo GoPro kamery).

Kam dál?

Cape Reinga

Pokud jste se dostali na své cestě až sem, rozhodně se zajeďte podívat i na úplný sever ostrova k majáku Cape Reinga. Kolem majáku můžete podniknout i nějaký ten výšlap. Pokud budete chtít zůstávat přes noc, pak je nejbližším tábořištěm Tatotupotu Camsite.

Malebný maják Cape Reinga
Malebný maják Cape Reinga

90 Miles Beach

Chtěli jste se někdy po pláži projet autem? Tato pláž je pro to jak stvořená! Pro bezproblémovou jízdu po pláži byste si měli počkat na odliv a mít ideálně pohon na všechny 4 kola. Některé části se však dají bez problémů zvládnout i s klasickým autem nebo camper vanem bez 4x4.

90 Miles Beach má sice jen 88 km, ale projížďka je to skvělá!
90 Miles Beach má sice jen 88 km, ale projížďka je to skvělá!

Další místa na Novém Zélandu

Uložte si na později a pro své kamarády:

Písečné duny Te Paki - Nejlepší sandboarding na Novém Zélandu

FAQ - často kladené otázky:

Kde si půjčit sandboard?

Pokud nemáte vlastní prkno na písek (sand board), můžete si jej pronajmout na místě. Máte prakticky 2 možnosti:
1) Buď si jej můžete pronajmout za $15 přímo na parkovišti u písečných dun (od 9.30 dopoledne).
2) Nebo si jej můžete vypůjčit 5 kilometrů před odbočkou na písečné duny za $10 na den. Sand boardy půjčují na malé farmě po pravé straně cesty (Red House Sand Boards), otevřeno mají každý den od 7.30 do 21.00 a na výpůjčku není žádné časové omezení. Jako zálohu si připravte např. pas nebo jiný doklad s vaší fotografií.

Jaké je zázemí u Te Paki Sand Dunes?

Písečné duny jsou volně přístupné – neplatí se zde žádné vstupné ani parkovné. U parkoviště není pitná voda ani toalety. Nejbližší kemp (Waitiki Tourist Complex) se nachází zhruba 7 km před písečnými dunami.

Co si vzít s sebou na duny?

1) Dostatečné množství vody
2) Sluneční brýle (ale ne vaše nejoblíbenější, musíte počítat s tím, že vám je písek může poškrábat)
3) Opalovací krém
4) Sand board
5) Mobil/foťák– doporučujeme vyfotit se a pak veškerou techniku nechat v batohu pod dunami mimo písek (mimo GoPro kamery).

Co dalšího navštívit na Northlandu?

Zde najdete podrobného průvodce s nejzajímavějšími místy, která navštívit na Northlandu.

Pomohl vám článek? Nasdílejte ho svým kamarádům! Třeba i jim pomůže!

Napsat komentář