Naše tipy: Jak na svatbu v zahraničí

Cestujete rádi? Poznáváte s oblibou nové destinace? Pokud patříte mezi vášnivé cestovatele jako my, možná vás už také napadlo udělat si v zahraničí také svoji svatbu.

Pokud je tomu tak, nebudeme Vám to určitě rozmlouvat, a naopak jsme hovořili s několika páry, které zahraniční svatbu již absolvovaly. Požádali jsme je, aby s námi a s našimi čtenáři nasdílely své zkušenosti, podělily se o tipy a vůbec celkově nás informovaly o tom, jak vůbec taková svatba v zahraničí probíhá, jaké má výhody a nevýhody.

Oblíbené destinace na svatbu v zahraničí

Mezi vyhlášené svatební destinace samozřejmě patří USA se svým Las Vegas. Dále jsou oblíbené destinace jako Bali, Dominikánská republika, Mauricius, Bahamy, Seychelly, Paříž, Maledivy, Rakouské Alpy, Polynésie, Fidži, Havaj, nebo třeba méně vzdálené Řecko. Tato místa mají tu výhodu, že kromě svatby zde můžete zároveň absolvovat pěknou dovolenou a poznáte nová místa, o kterých jste možná vždy snili.

Fotograf na svatbu

Pokud Vás zajímá, kde se dá sehnat svatební fotograf levně, při zahraniční svatbě to samozřejmě může být trochu oříšek. Oplatí se kontaktovat místní fotografy, zjistit si jaká by byla cena a kvalita fotografií. Nejlepší svatební fotograf pro Vás nebude ten, kdo bude nejlevnější, ale spíše Vás bude zajímat jeho flexibilita a kvalita výstup. Fotky z dovolené u moře, v Las Vegas, nebo v horách mohou být totiž opravdu krásné. Zkuste se obrátit na vyhlášené české svatební fotografy. „Focení svatby v zahraničí má svá specifika. Já osobně se na focení svateb v zahraničí specializuji. Rád prožívám se snoubenci a svatebními hosty jejich velký svatební den. Přizpůsobuji tomu i svůj časový harmonogram, minimalizuji cenu a opravdu si zahraniční svatební focení užívám. Výsledky focení totiž stojí za to a takováto příležitost bývá jen několikrát do roka“, říká svatební fotograf Jan Těžký. Tento svatební fotograf letos opět získal mezinárodní ocenění za svatební fotografii na celosvětové soutěži v Paříži.

Naše tipy: Jak na svatbu v zahraničí 2

Svatba v kostele

Pokud jste se rozhodli pro svatbu v kostele, ta bude mít tradiční průběh, na jaký jste zvyklí i z ČR. Součástí svatby bývá také příprava snoubenců. Tady bude individuálně potřeba vyřešit, jak přípravu absolvujete. Bude potřeba mít znalost jazyka, nebo případně může být možná i domluva, že předsvatební přípravu absolvujete převážně doma v ČR.

Kolik stojí svatba v zahraničí

Vybrané páry nás informovaly, že náklady na svatbu v zahraničí se mohou pohybovat od několika desítek tisíc korun až po statisíce. Samozřejmě záleží na počtu svatebních hostů a na tom, kolika lidem budete platit dopravu a ubytování. Náklady na místě se zase nemusí tolik lišit.

Naše tipy: Jak na svatbu v zahraničí 3

Administrativa spojená se svatbou v zahraničí

Pokud se vezmete v zahraničí, počítejte s tím, že po návratu domů budete muset požádat o tzv. legalizaci. Ta probíhá u zvláštní matriky v Brně pro občany z celé ČR. Předkládat budete zejména formulář o uzavření manželství, superlegalizovaný originál oddacího listu, rodný list nevěsty, rodný list ženicha, občanský průkaz nevěsty, občanský průkaz ženicha a případně doklady o úmrtí předchozího partnera, nebo rozvodu.

V zahraničí se pak mohou požadavky různě lišit. Obvyklé je, že snoubenci ke svatbě potřebují (všechno úředně přeložené) rodné listy, potvrzení o právní způsobilosti k uzavření sňatku, cestovní pasy a případně také pravomocný rozsudek o rozvodu.

Naše tipy: Jak na svatbu v zahraničí 4

Výhody a nevýhody svatby v zahraničí

Velkou výhodou svatby v zahraničí jsou zážitky z cesty a atraktivní svatební lokality. Odjezdem z domova se už prakticky rovnou jedná i o svatební cestu. S sebou si pravděpodobně vezmete jen ty nejbližší, což je samozřejmě nevýhoda, ale někdo to může považovat i za výhodu. Svatba je přeci intimní záležitostí dvou lidí, jejich rodin a těch nejbližších. Nic samozřejmě ani nebrání pozvání více svatebních hostů. Někdy se situace řeší organizací velké after-party po návratu ze svatby v zahraničí, která je právě určena přátelům. Ta bývá méně formální.

Ze svatby v zahraničí budete mít také krásné fotografie, ať už Vám je pořídí lokální svatební fotograf, nebo profesionální svatební fotograf z ČR.

Nevýhodou na druhé straně může být fakt, že organizace svatby na dálku bude probíhat převážně on-line bez možnosti si s každým dodavatelem fyzicky sednout a všechno projednat. Může se jednat třeba o manažerku restaurace na svatební hostinu, DJ pro navození atmosféry, nebo třeba dekoratérku prostor.

Za náš server Vám každopádně přejeme hodně štěstí při výběru lokality a pevné manželství.

Čtěte také: Kam na rande? 83 skvělých tipů (výlet, sport, kultura, soukromí)