Přemýšlíte o tom, že byste si pořídili novou podlahu? Rozhodujete se mezi plovoučkou nebo klasickou dřevěnou? Anebo se spíš přikláníte k podlaze vinylové? Než se do rekonstrukce pustíte, sepište si všechna pro a proti.
Dnešní doba nám dává nepřeberné možnosti.
Vybírat si můžete z:
- vinylových podlah
- plovoucích podlah
- koberců
- PVC
- dřevěných podlah
- linolea
- korkových podlah
- pryžových podlah
Ne každá krytina se ovšem hodí na všechny podklady. Proto je dobré si nejprve nechat zhodnotit současný stav vaší podlahy odborníkem, případně si ho pozvěte do své novostavby, aby vám sám určitý typ podlahy doporučil. Téměř vždy je totiž nutné povrch upravit. Většinou se provádí přebroušení podlahy, nivelace či montáž OSB desek. Pokud na rady odborníka nedáte a novou podlahovou krytinu umístíte na nevhodný povrch, může se vám stát, že podlaha ve výsledku nebude mít takové užitné vlastnosti, jaké jste si od ní slibovali.
Dřevěná podlaha je stále oblíbená
Dřevěné podlahy jsou už letitou klasikou, která se hned tak neomrzí. Dřevěná podlaha je ekologická a vydrží vám díky pravidelné renovaci spoustu let. Pokládka podlah probíhá třemi možnými způsoby. Buď si pořídíte masivní podlahu či parkety nebo sendvičové kusy, které se zhotovují z několika vrstev dřeva. Dřevo je antistatické i antialergenní, proto je vhodné i pro alergiky. V neposlední řadě také dokonale izoluje teplo a jeho vzhled může mít nejrůznější podoby, záleží na tom, jaký typ dřeva si vyberete.
Jediný problém spočívá v tom, že do sebe snadno absorbuje vlhkost a následkem toho se deformuje. Proto musí být podlahová deska ošetřena nejprve lněným olejem, pak barvou či lakem, které vlhkost odpuzují. Dřevěné podlahy můžete mít všude tam, kde není vlhko.
Plovoucí podlahou nikdy nic nezkazíte
Dalším velmi populárním typem podlah je plovoucí podlaha neboli plovoučka. Pokládka podlahy je snadná, ale vyžaduje určité odborné znalosti a zkušenosti. Plovoucí podlaha se nemusí lepit, pokládka podlah se provádí na základě zámkového systému. Jednotlivé dílky do sebe proto musí dokonale zapadnout. Zároveň se pokládají tak, aby se ke stěně daly uložit malé klínky, a aby byly dílky od stěny vzdáleny minimálně deset milimetrů. To umožňuje podlaze volný pohyb a rovněž se tím zabrání termoplastickým deformacím. Pokládka podlahy proto probíhá tak, že se nejprve odstraní stará podlaha, vyrovná se základová deska, položí se izolace, ke stěně se umístí klínky a až poté se položí jednotlivé dílky.
Plovoučka vyžaduje pouze jednoduchou údržbu. Skvěle izoluje zvuk a také má dobrou tepelnou izolaci.
Příjemné a antibakteriální podlahy z vinylu či PVC
Všechny elastické podlahy vyráběné z linolea, vinylu, kaučuku či PVC se pyšní extrémně příjemným došlapem a antibakteriálním povrchem, díky čemuž se často používají také ve zdravotnických zařízeních. Lze je zhotovit také s protiskluzovou úpravou. Elastické podlahy jsou odolné proti poškození a nárazům a nevyžadují ani žádnou složitou údržbu. Jedinou jejich nevýhodou je kratší životnost oproti podlahám dřevěným.
Pokládka podlah se liší dle materiálu. Vinylovou podlahu nebo linoleum lze pokládat celoplošným lepením nebo samolepicími díly. Kaučuk se pokládá pouze celoplošným lepením a podlahu z PVC lze pokládat jak celoplošným lepením, tak i samolepicími dílky a dokonce i bez lepení.
Koberce vyžadují čistý a suchý povrch
Své přednosti ovšem samozřejmě mají také koberce. Pokládat se však musí na čistý a suchý povrch, který musí být i dokonale rovný. Koberce lze pokládat nasucho anebo lepením, k čemuž se používají speciální druhy lepidla.
Jestliže stále váháte nad tím, který typ podlahy se pro váš domov hodí nejlépe, pozvěte si domů odborníka, který vám s výběrem pomůže a navrhne nejlepší možný postup.